O projekcie O Mamma Mia!

„O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę” to projekt Fundacji MaMa prowadzony od 2006 roku. Projekt ma na celu przebadanie przestrzeni miejskiej pod kątem dostępności dla osób na wózkach, z wózkami oraz małymi dziećmi. Od 6 lat systematycznie, badamy miejsca przyjazne rodzicom z dziećmi, warszawskie dworce, stacje metra, urzędy oraz główne węzły komunikacyjne.  Efekt naszej pracy to między innymi opracowanie poradnika dla władz lokalnych „Warszawa przyjazna rodzicom” oraz stworzenie standardów Miejsc Przyjaznych Rodzicom i Dzieciom.     
Całkowita przebudowa przestrzeni miejskiej  jest  kosztowna i czasochłonna. Nie spodziewamy się, że w perspektywie kilku lat wszystkie bariery architektoniczne znikną, dlatego naszym celem jest też  zmiana  mentalności społecznej. Zwrócenie uwagi na bariery na które osoby z dziećmi czy na wózkach narażone są każdego dnia. Uważamy, że równy dostęp do przestrzeni publicznej dla wszystkich jest priorytetem w walce o społeczną sprawiedliwość.  Chcemy świata przyjaźniejszego dla naszych dzieci,  dla nas samych i dla wszystkich, których krzywe chodniki, niekończące się schody czy choćby brak życzliwości otoczenia wykluczają z czynnego udziału w życiu społecznym. Wózek jest dla nas, matek, również symbolem, a brak możliwości poruszania się nim w przestrzeni publicznej odzwierciedla utrudnienia na które kobiety z dziećmi narażone są każdego dnia poruszając się w świecie, od braku akceptacji dla dzieci w wielu miejscach po bariery na rynku pracy.      
Ten blog to miejsce gdzie będziemy dyskutować o tym czego naprawdę nam potrzeba, aby świat w którym żyjemy stał się miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego. Będziemy robić badania i zbierać informacje o nieprzystosowanych miejscach, aby na bieżąco monitorować sytuację.